טיפים לעיצוב הבית

הכניסה

הכניסה לבית היא בעלת משמעות מכרעת, היא יוצרת את הרושם הראשוני ואת חווית הראשוניות אצל הבאים בבית. בצורות עיצוב מסוימות, כמו הפנג שוויי, הכניסה לבית משפיעה על תחושת הדיירים בבית וקובעת את האנרגיה בבית. חלל הכניסה בתוך הבית אמור להוביל בנעימות אל פנים הבית ומומלץ אף ליצור אזור שבו נעצרים לפני הכניסה כדי שתישמר ההפרדה בין החוץ לפנים.

מצד שני, לא מומלץ להניח חפצים כהים או כבדים באזור הכניסה, במיוחד לא אם הכניסה קטנה יחסית או כוללת פרוזדור. על הכניסה להיות מזמינה ונעימה – פתוחה ואוורירית, נוחה למעבר, אם יש בה פרוזדור לשמור עליו פתוח וללא חפצים.
מראה גדולה יכולה לגרום לחדר כניסה צר להיראות רחב ומואר הרבה יותר. תאורה נכונה באזור הנכיסה יכולה ליצור אשליה של רוחב, או לחילופין לתחום את חלל הכניסה.

חדר אורחים

כלל ברזל בעיצוב הבית הוא שפחות זה יותר, או אם תרצו, מעט זה הרבה. לא מדובר דווקא בטרנד מינימליסטי, אלא באסתטיקה בסיסית. ככל שנציג פחות, מה שנציג ייראה יותר. כמובן שלא מדובר בחלל ריק עם ספה אחת, אבל בהחלט בעד הצגת פריטים מעטים ונבחרים בתצוגה מכובדת וממוקדת, מאשר הרבה פריטים היוצרים ביחד תחושת גיבוב, עומס ובלגאן. זה נכון יותר במיוחד כשהחלל קטן. חלל המשרה אווירה נעימה, גם אם באופן לא מודע, הוא חלק בלתי נפרד מעיצוב נכון, ועיצוב נכון לא עושה שימוש בעודף רהיטים בחלל קטן ומעמיס על העין והמרחב.

יתרה מזאת, משטחים נקיים וריקים יוצרים לעומת זאת תחושת גודל ופתיחות. אם אתם נועזים ובענייני חדשנות ומקוריות, מומלץ לשנות את הסידור הקלאסי של פרטי הריהוט. הסידור שגדלנו עליו שלספת התלת עם הגב לקיר, ספת הדו ניצבת לידה בנאמנות גמורה וכורסת היחיד מתבודדת לה בצד חלפו מן העולם, למרות שבעיירות עוד תמצאו אותם וגם את מי שמחפש אחריהם בלהט. נועזות אינה עולה כסף ולא דורשת איש מקצוע. היא רק מצפה מכם למעט דמיון ויצירתיות. כל שינוי שתעשו יביא איתו תוצאות מפתיעות, כי המוח אוהב לשנות הרגלים ומגיב אליהם מאד יפה. טיפ קטן בכל זאת לנועזים המתחילים: ספה מן הראוי שתהיה דומיננטית ובעלת ערך מוסף ותשתלב בהרמוניה עם שאר הרהיטים בחלל. אל תשכחו בדרך לשמור על תפקידה להיות נוחה ומפנקת.

חדרי ילדים

דרך מקסימה המתווה את עיצוב חדר הילדים היא על פי נושא. בחרו נושא הקרוב ללבו של הילד, כמו תחום ספורט שאהוב עליו, פיות ומלאכים, צבע שליט וכ"ו, והשליטו את הנושא בבחירת הפריטים לחדר.
אם הנושא הוא צבע, שימו לב לשילוב של גוונים מאותו צבע, ואם מדובר בצבע כהה יחסית, כמו למשל סגול, הקפידו שהרהיטים יהיו בהירים ככל הניתן כדי לא להכביד על החדר.

בורדרים ומדבקות קיר הם דרך מקסימה להוסיף לחדר צבעוניות לא רועשת, נקודתית ולא מצועצעת, הניתנת לשינוי מהיר. גם טפטים הם דרך מצוינת, אבל כמובן שאם הטפט רועש וצבעוני, כדאי להקפיד שיהיה מקסימום על קיר אחד, או אפילו על חצי גובה.

חשוב ביותר לשים לב לנושא הבטיחות בחדר הילדים. חלונות מאובטחים, רהיטים כבדים שמקבועים לקיר, שטיחים לא מחליקים, שקעי חשמל מוסתרים ומגרות שנסגרות באיטיות.
שימו לב שכל החפצים, הצעצועים והרהיטים בחדר הם בעלי תו תקן ישראלי.

שטיחים

שטיחים הם יצירות אמנות. אנשים שהממון מצוי בכיסם, משקיעים אלפי ואפילו עשרות אלפי דולרים בשטיחים. סוג האריג, אופן האריגה וגיל השטיח הם פרמטרים המשפיעים על מחיר השטיח, על נראותו ועל תחזוקתו. לעניין תפקידו של השטיח, הרי שהוא תוחם את החלל ומייצר אווירה חמימה ונעימה.

מומלץ לבחור צבעי שטיח המנוגדים לצבעים השולטים בחלל אליו הוא מיועד – לחלל בהיר לבחור שטיח צבעוני ולריהוט כהה להתאים שטיח בהיר שידגיש את הרהיטים.
גודל החדר הוא פרמטר חשוב בבחירת השטיח. לחדר קטן עדיף להכניס שטיח בצבע נייטרלי ובלי דוגמאות גיאומטריות.
תחזוקת השטיח היא חלק משמעותי משמירה על תוחלת חייו ונראותו. כדאי להבריש מדי פעם את השטיחים גם במטאטא קש ולא להסתפק בשאיבה. אם מדובר בשטיח יקר ואיכותי במיוחד, כדאי להזמין ניקוי ספות מקצועי.

תאורה

לתאורה יש תפקיד מכריע בעיצוב הבית ומעצבי תאורה הם בעלי תפקידים מטעם עצמם. ניתן לשנות, לטשטש, להגדיל ולהקטין פינות ואזורים בבית באמצעות תאורה. אשליות ויזואליות באמצעות תאורה מאפשרות לשלוט בעיצוב כמעט שליטה מלאה.
להגביה תקרות נמוכות, להבליט נוכחותם של עמודים בחלל, ליצור קשר בין חלקי הבית השונים ועוד.

גופי תאורה יכולים להיות אביזר עיצובי בפני עצמם ולעיתים די בגוף תאורה דומיננטי אחד על כמה גופים נייטראלים. שנדליר גדול ומרשים, למשל, יכול להוסיף לחלל אפקט קלאסי, ואם החלל מעוצב ברוח מודרנית, הרי שהשנדליר יוסיף למתח שבין קלאסי למודרני.
כשמעצבים תאורה, חשוב לבחור צבעים שיתכתבו איתה. חדרים שלא בורכו באור טבעי, למשל, ייראו זוהרים וחמימים יותר בגווני אדום, חלודה, שוקולד, או אפילו ורוד רך, אפרסק וצהוב פסטלי.

צרו עימנו קשר

מגוון פתרונות לחיפוי משטחים לבית, למשרד ולגן.